Barbórka 2014

Na początku grudnia Górnicy obchodzą swoje święto- Barbórkę. Z tej okazji 2 grudnia dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach odwiedzili goście. Dzięki uprzejmości Strażaków z OSP Trąbki, niecodzienne spotkanie odbyło się remizie. Pomysłodawcą i prowadzącym był wieloletni pracownik Kopalni Soli w Bochni, dziadziuś Martynki z grupy II- pan Zygmunt Panek. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć film przedstawiający pracę w kopalni dawniej i współcześnie. Na zaproszenie pana Zygmunta przyjechał również Kierownik Robót Górniczych, Dyrektor Górniczy I stopnia pan Tadeusz Gajecki, który wystąpił w górniczym mundurze galowym. Gościem przedszkolaków był również pan Paweł Panek, przewodnik Kopalni Soli Bochnia, który opowiedział dzieciom ciekawostki związane z wydobyciem soli. Pan Paweł zaprezentował dawny strój, w którym pracowali górnicy na samym początku działalności kopalni oraz wraz z panem Zygmuntem fragment  ślubowania górniczego. Przedszkolaki z wszystkich grup z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści przybyłych gości. Na zakończenie każde dziecko otrzymało woreczek z bocheńską solą. Górnicy przywieźli ze sobą również bryłę soli ze specjalną dedykacją oraz solną lampę. Pan Zygmunt na pamiątkę zostawił swoje czako górnicze. Z pewnością spotkanie na długo zostanie w pamięci Przedszkolaków i mamy nadzieję, że uda nam się je powtórzyć w przyszłym roku.