PISANKI, KRASZANKI... JAJKA MALOWANE

Okres przedświąteczny to w naszych domach czas intensywnych przygotowań. Nasze Przedszkolaki w Trąbkach, na początku kwietnia również czuły zbliżające się Święta Wielkanocne. Wszystko za sprawą warsztatów i zajęć, które odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI pn. "Mali Etno-odkrywcy" odbyły się warsztaty wielkanocne "Zwyczaje świąteczne”. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonywały wielkanocne palmy na warsztatach prowadzonych przez panią Małgorzatę Kasinę i panią Małgorzatę Hajduk. Przybyli goście z wielkim zaangażowaniem wykonywali tradycyjne świąteczne ozdoby.
O dawnych zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą przedszkolaki dowiedziały się
z prezentacji multimedialnej „Zwyczaje świąteczne w Małopolsce”. Nie zabrakło w niej również typowych dla ziemi wielickiej zwyczajów, np. sławnej Siudej Baby. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej ozdabiano pisanki i jakie potrawy znajdowały się na świątecznym stole. Przedszkolaki na koniec same ozdabiały jajka różnymi technikami oraz miały okazję podpatrzeć jak można ozdobić jajka za pomocą wosku. Okazuje się, że to całkiem dobra zabawa, a podziwianie oryginalnych, własnoręcznie zrobionych pisanek jest powodem do dumy i radości.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

Opracowanie: Sabina Urbańska