Warsztaty "Igłą malowane"

W ramach cyklicznych spotkań „Sztuka ludowa w Trąbkach” Projektu Edukacyjnego „Mali Etno-Odkrywcy” odbyły się w dniu 08 maja 2015r. warsztaty dające szansę Przedszkolakom na poznanie dawnych, niestety coraz częściej ginących zawodów. Dzieci z dwóch starszych grup uczestniczyły w warsztatach „Igłą malowane”. Przedszkolakom przybliżony został zawód hafciarki i tkacza. Dzieci oglądały zdjęcia i filmy traktujące o tych dziedzinach rzemiosła.

W czasie zajęć praktycznych dzieci (najczęściej dziewczynki) wyszywały muliną kwiatowe wzory inspirowane tymi, które pojawiały się na krakowskich gorsetach. Dziewczynki pracowały z dużą precyzją i cierpliwością, w czasie zabaw dowolnych często proszą o materiał i igłę i tworzą barwne obrazy. Inna grupa zajęła się tkaniem na krosnach przygotowanych przez panie nauczycielki. Dzieci z łatwością opanowały sztukę tkania i od razu powstały barwne dywaniki. Fakt, że przedszkolaki od razu mogły zobaczyć efekt swojej pracy (barwny „chodniczek”) mobilizował ich do dalszych działań. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"