Warsztaty "Kwiaty sercem wykonane - tajemnice wiannej skrzyni"

PRZEDSZKOLAKI Z TRĄBEK ODKRYWAJĄ TAJEMNICĘ WIANNEJ SKRZYNI

Barwne kwiaty zakwitły tej wiosny nie tylko w ogródkach ale również na skrzyniach i kołyskach ozdabianych przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach.
W ramach projektu pn. "Mali Etno-odkrywcy" realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI odbyły się 17 maja warsztaty z cyklu "Spotkania ze sztuką ludową w Trąbkach”w ramach których dzieci uczestniczą w warsztatach i zajęciach o tematyce regionalnej. Przedszkolaki uczestniczyły w prezentacji „Tajemnice wiannej skrzyni”, podczas której dowiedziały się czym była skrzynia wianna/posagowa, co w niej przechowywano oraz jak je ozdabiano. Dzieci oglądały również stare fotografie przedstawiające kołyski.
Po części teoretycznej nastąpiła cześć warsztatowa, w czasie której przedszkolaki ozdabiały skrzynie i kołyski wykonane z tekturowych pudełek. Pędzle, farby i nożyczki poszły w ruch, dzieciaki w wielkim skupieniu malowały, cięły i przyklejały. W swojej działalności dzieci inspirowały się tradycyjnymi wzorami wykorzystywanymi w zdobieniach skrzyń a efekty pracy można podziwiać w przedszkolnym holu.
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

Opracowanie: Sabina Urbańska