INNOWACJE

ROK SZKOLNY 2021/2022

Projekty Edukacyjne realizacja wybranego zagadnienia wynikającego z Koncepcji Pracy Przedszkola w celu kreowania takich sytuacji edukacyjnych, w których dzieci poszukują niestandardowych rozwiązań stawianych przed nimi problemów: BAJKA, KSIĄŻKA, EMOCJA

Cel projektów edukacyjnych:

• Rozbudzanie kreatywności i przedsiębiorczości dzieci.
  • Stawianie dziecka w centrum procesu uczenia - nauczania, skłaniając go do samodzielności
    w poszukiwaniu rozwiązań, czyniąc go odpowiedzialnym za własne uczenie się.
  • Dziecko zdobywa doświadczenie związane z planowaniem własnych aktywności, pracą zespołową, podejmowaniem decyzji, komunikacją z innymi,
    czy też wytrwałością w doprowadzaniu podjętych działań do końca.

Projekt edukacyjny społeczno-obywatelski „AKADEMIA RODZICA- jak w sposób świadomy
i skuteczny wychować szczęśliwe dziecko?”

Cel ogólny:

Wdrażanie rodziców do współpracy z przedszkolem i umożliwienie im udziału w tworzeniu warunków do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci.

Zakres współpracy z rodzicami obejmuje:

• Starania o zapewnienie warunków prawidłowego rozwoju dziecka.
  • Inicjowanie poczynań pedagogicznych rodziców.
  • Oddziaływanie na postawy rodzicielskie.
  • Podnoszenie kultury pedagogicznej i poszerzanie wiedzy rodziców o rozwoju i wychowaniu w okresie dzieciństwa.
  • Pomoc rodziców w ulepszaniu pracy przedszkola.
  • Monitorowanie efektywnej współpracy.

Zadania główne projektu:

1. „Poszerzaj wiedzę, zdobywaj umiejętności, podejmuj działanie”
  2. „Klub Kreatywnego Rodzica” - cykl konkursów i zajęć warsztatowych dla rodziców.
  3. „Bajkowe spotkania w Trąbkach – rodzice bajki bajają”.
  4. „Tradycja łączy pokolenia” - aktywnie z seniorami.
  5. „Grupy wsparcia” dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi wraz z edukacją rodziców
  6. Prezentacja i ewaluacja projektu.

Innowacja pedagogiczna „PRZEDSZKOLAK W ŚWIECIE LITERATURY”.

Cel innowacji:

• Rozwijanie wrażliwości dzieci na żywe słowo i tekst.
  • Wyzwalanie aktywności ruchowej i pantomimicznej dzieci.
  • Rozwijanie kreatywności i swobodnej ekspresji artystycznej.
  • Rozwijanie emocjonalnego stosunku do literatury oraz zainteresowań i wrażliwości.

Założeniem innowacji jest umożliwienie dzieciom poznawanie utworów literatury dziecięcej i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem.

Realizacja innowacji opiera się na poznawaniu bajek, baśni, wierszach i opowiadaniach, których tematyka wynika z planu wychowawczo – dydaktycznego, aktualnych potrzeb i zainteresowań dzieci oraz ich możliwości intelektualnych.