Przedszkole Samorządowe w Trąbkach


Galeria

Witamy w dziale galeria

Konkurs fotograficzno-rysunkowy "Najpiękniejsze zakątki Gminy Biskupice" - ZAKOŃCZONY
 Konkurs fotograficzno-rysunkowy pt. „Najpiękniejsze zakątki Gminy Biskupice” w ramach Projektu „Mali Etni-Odkrywcy” został zakończony.

W Przedszkolu Samorządowym w Trąbkach dzień 26 maja 2015r. był szczególnym dniem z dwóch powodów. Po pierwsze obchodziliśmy Dzień Mamy, po drugie Przedszkole odwiedzili niezwykli goście. Pani Małgorzata Wielek- Mandrela (artysta malarz), pani Dorota Ładyga (radna Gminy Biskupice, członkini Stowarzyszenia Hejnał Trąbki), Barbara Ciapała (regionalistka z zamiłowania, pracownik Świetlicy „Krakowiaczek”, Izby Regionalnej w Łazanach), pan Jan Wiącek (malarz, rzeźbiarz, fotografik) zjawili się w Trąbkach, aby rozstrzygnąć konkurs fotograficzno – rysunkowy „Mali odkrywcy najpiękniejszych zakątków Gminy Biskupice” przeprowadzonego
w ramach Projektu „Mali Etno-Odkywcy”.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

 

      

 

 Na konkurs wpłynęło 26 prac (zdjęcie wykonane przez rodzica+ praca dziecka). Jury oceniało prace w dwóch kategoriach: przedszkola i szkoły podstawowe. 

Warsztaty "Igłą malowane"
 
 W ramach cyklicznych spotkań „Sztuka ludowa w Trąbkach” Projektu Edukacyjnego „Mali Etno-Odkrywcy” odbyły się w dniu 08 maja 2015r. warsztaty dające szansę Przedszkolakom na poznanie dawnych, niestety coraz częściej ginących zawodów. Dzieci z dwóch starszych grup uczestniczyły w warsztatach „Igłą malowane”. Przedszkolakom przybliżony został zawód hafciarki i tkacza. Dzieci oglądały zdjęcia i filmy traktujące o tych dziedzinach rzemiosła.

W czasie zajęć praktycznych dzieci (najczęściej dziewczynki) wyszywały muliną kwiatowe wzory inspirowane tymi, które pojawiały się na krakowskich gorsetach. Dziewczynki pracowały z dużą precyzją i cierpliwością, w czasie zabaw dowolnych często proszą o materiał i igłę i tworzą barwne obrazy. Inna grupa zajęła się tkaniem na krosnach przygotowanych przez panie nauczycielki. Dzieci z łatwością opanowały sztukę tkania i od razu powstały barwne dywaniki. Fakt, że przedszkolaki od razu mogły zobaczyć efekt swojej pracy (barwny „chodniczek”) mobilizował ich do dalszych działań. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

              

LEKCJA HITORII W REGIONALNEJ IZBIE W ŁAZANACH
W ramach projektu „Mali Etno- Odkrywcy” Przedszkolaki z Trąbek uczestniczyły 12.05.2015 w Lekcji historii w Regionalnej Izbie w Łazanach.
Już od progu ciepło przywitała nas pani Barbara Ciapała, która również oprowadziła nas po Izbie. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć narzędzia, sprzęty gospodarstwa domowego, które niegdyś służyły ich dziadkom i pradziadkom w codziennym życiu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania naszej Pani przewodnik o sprzętach o dziwnie brzmiących nazwach (chociażby sąsiek lub cep), dziwnym wyglądzie i jeszcze dziwniejszym zastosowaniu (bo kto teraz używa cepa, sam robi masło albo ostrzy kosę osełką? J ). Starsze Przedszkolaki bez trudu rozpoznały skrzynię posagową i kołyskę, gdyż w ramach Projektu uczestniczyły w tematycznych warsztatach (same ozdabiały kołyski i skrzynie inspirując się tradycyjnym wzornictwem). Pani Barbara ciekawie opowiadała o eksponatach znajdujących się w Izbie, często z niektórymi związane są historie, które nasze przedszkolaki miały okazje usłyszeć.
Na zakończenie wizyty dokonaliśmy wpisu do Księgi Pamiątkowej.
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
    
W rytmie krakowiaka- zajęcia w grupie najmłodszej w ramach projektu Mali Etno-odkrywcy
 
  W ramach Projektu "Mali Etno-odkrywcy" w grupie najmłodszej odbyły się zajęcia o tematyce regionalnej. Przedszkolaki utrwaliły sobie wygląd i nazwę poszczególnych części stroju krakowskiego, zatańczyły krakowiaka oraz "ubrały" sylwety  dziewczynek i chłopców w regionalne stroje. Dzieci poznały i utrwaliły tradycyjne zabawy ze swojego regionu "Uciekaj myszko", "Gąski, gąski do domu". Te stare zabawy, w które bawili się pewnie jeszcze ich dziadkowie i rodzice dostarczyły przedszkolakom wiele radości. Zabawy tradycyjne w kole, ze śpiewem są swojego rodzaju pomostem łączącym pokolenia, mimo upływu lat nadal są atrakcyjne dla dzieci i często wykorzystywane przez nauczycieli w ich pracy.
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
                            
Przyroda naszego regionu - Las wiosną (grupa II)
 Dzieciaki z grupy II w ramach projektu "Mali Etno-odkrywcy" wybrały się  na spacer do pobliskiego lasu. Obserwowaliśmy ukształtowanie terenu i  krajobraz naszej pięknej wsi Trąbki. Wycieczka okazała się prawdziwą wyprawą, a Przedszkolakom udało się nawet przynieść "skarby", które umieślili w kąciku przyrody. 
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
 
    
Przedszkolaki z wizytą w Bibliotece
Przedszkolaki z Trąbek odwiedziły Bibliotekę Publiczną Gminy Biskupice im. Antoniego Pajdaka. Wycieczka wpisana została w plan Projektu Edukacyjnego „Mali etno-odkrywcy” w ramach współpracy z instytucjami kultury w regionie.

Panie pracujące w bibliotece z uśmiechem przywitały dzieci i przedstawiły pokrótce historię tego miejsca. Przedszkolaki dowiedziały się również, kim był patron biblioteki- Antoni Pajdak oraz obejrzały foldery przedstawiające zdjęcia najciekawszych zakątków naszej gminy. Dzieciaki miały możliwość skorzystania z księgozbioru przeznaczonego dla dzieci.

Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały foldery przedstawiające sylwetkę patrona biblioteki oraz zakładki do książek.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki".

              

Opracowanie : Sabina Urbańska

Hejże Przedszkolaki, tańczmy Krakowiaka!

 

W ramach projektu pn. "Mali Etno-odkrywcy" realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu  "Spotkania ze sztuką ludową w Trąbkach” nasze Przedszkole odwiedziła pani Małgosia Budek z GOK w Mogilanach, członkini Zespołu Regionalnego „Mogilanie” oraz członkinie Stowarzyszenia Hejnał Trąbki na czele z panią sołtys Anną Piech. Panie przedstawiły stroje charakterystyczne dla krakowiaków zachodnich. Przedszkolaki miały okazję podziwiać zarówno stroje damskie i męskie, a niektórym udało się takie stroje przymierzyć. Dziewczynki paradowały w kwiecistych spódnicach i kolorowych gorsetach, chłopcy zaś w pasiastych portkach, kaftanach i pasach z brzękadłami. Pani Gosia opowiedziała o swojej działalności w zespole oraz uczyła nasze przedszkolaki podstawowych kroków krakowiaka. Panie ze Stowarzyszenia Hejnał Trąbki, w strojach, typowych dla terenu Gminy Biskupice, chętnie dzieliły się informacjami i ciekawostkami na temat swojego ubioru. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przybyłych gości. W każdej sali został zorganizowany kącik regionalny, w którym znajdują się stroje charakterystyczne dla krakowiaków zachodnich- damskie (bluzka, gorset, spódnica, wianek, korale) i męski (krakuska, kaftan, portki, pas z brzękadłami. Było to pierwsze i bardzo udane spotkanie z zaproszonymi gośćmi w ramach realizacji Projektu pn. Mali Etno-odkrywcy. 

 "Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

     

Opracowanie : Sabina Urbańska

 

 
PISANKI, KRASZANKI... JAJKA MALOWANE
 
Okres przedświąteczny to w naszych domach czas intensywnych przygotowań. Nasze Przedszkolaki w Trąbkach, na początku kwietnia również czuły zbliżające się Święta Wielkanocne. Wszystko za sprawą warsztatów i zajęć, które odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI pn. "Mali Etno-odkrywcy" odbyły się warsztaty wielkanocne "Zwyczaje świąteczne”. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonywały wielkanocne palmy na warsztatach prowadzonych przez panią Małgorzatę Kasinę i panią Małgorzatę Hajduk. Przybyli goście z wielkim zaangażowaniem wykonywali tradycyjne świąteczne ozdoby.
O dawnych zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą przedszkolaki dowiedziały się
z prezentacji multimedialnej „Zwyczaje świąteczne w Małopolsce”. Nie zabrakło w niej również typowych dla ziemi wielickiej zwyczajów, np. sławnej Siudej Baby. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej ozdabiano pisanki i jakie potrawy znajdowały się na świątecznym stole. Przedszkolaki na koniec same ozdabiały jajka różnymi technikami oraz miały okazję podpatrzeć jak można ozdobić jajka za pomocą wosku. Okazuje się, że to całkiem dobra zabawa, a podziwianie oryginalnych, własnoręcznie zrobionych pisanek jest powodem do dumy i radości.
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
       
Opracowanie: Sabina Urbańska