Strona głowna  /  JADŁOSPIS

Szanowni Rodzice!

W związku z wprowadzonymi nowymi przepisami dotyczącymi żywienia dzieci w placówkach oświatowych bardzo proszę o nie przynoszenie do przedszkola żadnych słodkich poczęstunków. Wszelkie uroczystości dzieci np. urodziny, imieniny mogą być celebrowane bez słodyczy, ciastek, tortów itp. Artykuły zawierające cukier, środki spulchniające, duże ilości soli, konserwanty są niedozwolone w żywieniu dzieci. Mogą one być zastąpione owocami (świeżymi i suszonymi bez kandyzowanych), warzywami (świeżymi i suszonymi), musami owocowymi lub warzywnymi bez zawartości konserwantów i cukrów.

W przedszkolu stosuje się przepisy zawarte w niżej wymienionych dokumentach:

• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015r. poz. 1256 w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
  • Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. dotyczące zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży zobowiązuje przedszkola do stosowania nowych zasad przygotowywania posiłków.

Bardzo proszę o zapoznanie się z powyższymi przepisami.

Powyższe dokumenty znajdują się w Kąciku Prawnym dla rodziców.

Dyrektor Przedszkola

Proponowane poniżej przepisy uwzględniają wymagania Ministerstwa Zdrowia

Woda mineralna niegazowana do picia dostępna przez cały dzień na salach.

ŚNIADANIE

OBIAD

PODWIECZOREK

29.04.2019 poniedziałek

WYCIECZKA

Kakao, bułka maślana z masłem, twarożek waniliowy.

II śn:  banan,

ALERGENY: 1,3,7.

Kapuśniak z ziemniakami i kiełbasą, pierogi z jagodami, śmietanka, kompot wieloowocowy.

ALERGENY: 1,7,9.

Herbatniki Be Be, sok jabłkowy

ALERGENY: 1

30.04.2019

wtorek

Kaszka kukurydziana na mleku, chleb wiejski i orkiszowy z masłem, szynka drobiowa, pomidor, sałata, szczypiorek,

II śn: papryka zielona.

ALERGENY: 1,7.

Zupa szpinakowa z ziemniakami, polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym, surówka z kapusty czerwonej, kasza kuskus, kompot
ALERGENY: 1,7,9.

Budyń czekoladowy z herbatnik, biszkopt

01.05.2019 środa

PRZEDSZKOLE NIECZYNNE

02.05.2019

Chleb pszenno-żytni z masłem, parówki od szynki, ketchup, musztarda, bawarka.

II śn: jabłko

ALERGENY: 1,7.

Krem jarzynowy z groszkiem ptysiowym, makaron z twarogiem i sosem truskawkowym, kompot wieloowocowy.

ALERGENY: 1,3,7,9.

Chleb graham z masłem, szynka drobiowa, ogórek świeży, herbata owocowa

ALERGENY: 1, 7.

03.05.2019 piątek

PRZEDSZKOLE NIECZYNNE

06.05.2019 poniedziałek

Kawa z mlekiem, bułka ziarnista z masłem, frankfuterka, ketchup, ogórek kiszony,

II śn: banan

ALERGENY: 1,5,7,8.

Zupa pieczarkowa z ziemniakami, ryż  zapiekany z jabłkiem, cynamonem, śmietanką, kompot.

ALERGENY: 1,3,7,9.

Chleb wiejski z pasztetem, masłem,  pomidorem i szczypiorkiem, herbatka owocowa.

ALERGENY: 1,7,11.

07.05.2019 wtorek

Płatki owsiane na mleku, bułka pszenna i chleb dyniowy z masłem, twarożek z rzodkiewką, sałata, zielona cebula,

II śn: winogrono

ALERGENY: 1,7.

Krupnik z kaszą jaglaną, pałka z kurczaka, sałatka z buraków, ziemniaki z koperkiem, napój miodowo-cytrynowo-imbirowy.

ALERGENY: 1,3,7,9.

Kisiel cytrynowy, rogal maślany.

ALERGENY: 7.

08.05.2019 środa

Kawa zbożowa, chleb graham z masłem, kiełbaska z szynki z ketchupem, jajko, pomidor, sałata, szczypiorek.

II śn.: jabłko

ALERGENY: 1,3,7.

Zupa neapolitańska z mięsem drobiowym i ziemniakami, pierogi z mięsem, sałatka z selera, kompot.

ALERGENY: 1,3,7,9.

Chleb pszenno-żytni z masłem, kiełbasa kminkowa, ogórek zielony, herbata z cytryną

09.05.2019 czwartek

Kasza manna na mleku, bułka z masłem, dżem, miód.

II śn: pomarańcza.

ALERGENY: 1,7,10.

Zupa cebulowa z kluskami kładzionymi, eskalopki drobiowe, sałatka z kapusty pekińskiej, ziemniaki  z koperkiem, kompot wieloowocowy.

Drożdżówka, koktajl bananowy

10.05.2019 piątek

Kakao, bułka grahamka z masłem, jajecznica ze szczypiorkiem, papryka,

II śn: kalarepa.

ALERGENY: 1,3,7.

Zupa pomidorowa z ryżem, ryba w panierce, fasolka szparagowa z masłem i bułka tartą, ziemniaki  z koperkiem, kompot wieloowocowy.

ALERGENY: 1,3,4,7,9.

Baton musli, sernik

ALERGENY: 1,3,5,7,8.

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy: pieprz, pieprz ziołowy, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, oregano, bazylia tymianek, kminek zioła prowansalskie, papryka słodka, sól o obniżonej zawartości sodu, jarzynka bez soli oraz świeże zioła.
Zgodnie z informacjami od producentów użyte produkty gotowe np.: kakao, herbata, koncentrat pomidorowy, produkty z mięsa, mogą zawierać śladowe ilości alergenów glutenu, laktozy, soi, orzechów, selera i gorczycy.

Na każdy dzień opracowywany jest szczegółowo dzienny jadłospis z uwzględnieniem substancji i produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, zgodnie z zarządzeniem UE nr 1169/2011 załącznik nr 2 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Informacje dotyczące producentów i dostawców produktów żywnościowych dostępne są u pani Anety Łanoszki – intendentki przedszkola.

LISTA ALERGENÓW:

Alergen nr 1: zboża zawierające gluten ( pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz ) oraz produkty pochodne

Alergen nr 2: skorupiaki i produkty pochodne

Alergen nr 3: jaja i produkty pochodne

Alergen nr 4: ryby i produkty pochodne

Alergen nr 5: orzeszki ziemne, orzechy arachidowe i produkty pochodne

Alergen nr 6: soja i produkty pochodne

Alergen nr 7: mleko i produkty pochodne

Alergen nr 8: orzechy tj. migdały, orzechy włoskie, laskowe, nerkowca, pistacjowe i produkty pochodne

Alergen nr 9: seler i produkty pochodne

Alergen nr 10: nasiona sezamu i produkty pochodne

Alergen nr 11: dwutlenek siarki i siarczany w stężeniach powyżej 10mg/kg lub 10mg/ w przeliczeniu na So2