Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Przedszkole Samorządowe w Trąbkach
Strona głowna  /  Galeria
Witamy w dziale galeria
Galeria
komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-19

W ramach tej przygody stworzyliśmy prostą grę do ogrodu (lub sali) opartą na zasadach gry w kółko i krzyżyk. U nas "grają"  biedronki i pszczółki :)

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-10-23

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-06-01

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-31

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-24

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-24

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-17

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-17

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-12

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-12

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-12

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-05-09

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-27

W ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „Kwiaty” dn. 26.04.2017 w grupie maluszków Przedszkola Samorządowego w Trąbkach gościliśmy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Zegartowicach filia w Komornikach. W czasie spotkania przedszkolaki miały okazję nie tylko poznać znakomitych ludzi, pełnych pasji o wielkim sercu, ale przede wszystkim wziąć aktywnie udział w warsztatach rękodzielniczych. Dzieci miały możliwość poznać techniki tworzenia kwiatów, z którymi rzadko się spotykają w ramach tradycyjnych zajęć plastycznych.

Nasi mistrzowie Janina Irzyk, Józefa Śmigla, Krystyna Leśniak, Piotr Śliwa, Krzysztof Sawina, Krystian Michalak wraz z opiekunkami Panią Ewą Wisiorek i Agatą Wolską, chętnie dzieliły się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Są więc dobrym i motywującym wzorem dla naszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że warsztaty z tak niesamowitymi ludźmi przyczynią się do rozbudzenia talentów u naszych wychowanków!

Gościom składamy serdeczne podziękowania, życzymy wielu sukcesów oraz cieszymy się, że mogliśmy spędzić czas z tak interesującymi  ludźmi.

Justyna Urban.

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-26

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-26

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-24

„ KWIATY”

PROJEKT EDUKACYJNY

Znalezione obrazy dla zapytania ogród z tulipanami

Oddział dzieci 3-4 latki

Samorządowe  Przedszkole w Trąbkach 312

Termin realizacji: 01.03.-31.03. 2017

                                                                                                            

                                                                                     Opracowanie i realizacja: mgr Justyna Urban

                                                                                                                                                 mgr Małgorzata Kasina

 

.

 

Cele ogólne projektu:

 • Budowanie wiedzy o kwiatach
 • Wzbogacanie dziecięcego słownika o pojęcia związane z kwiatami i ogrodnictwem.
 • Rozbudzanie zainteresowania przyrodą, zachęcanie do dbania o nią.
 • Doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami ogrodniczymi.
 • Rozwijanie umiejętności przeprowadzania doświadczeń naukowych, prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków.
 • Kształtowanie postawy szacunku wobec pracy florysty i ogrodnika.
 • Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, eksplorowanie.
 • Rozwijanie języka w aspekcie komunikacyjnym

 

Cele operacyjne:

Dziecko.....

 • Tworzy siatkę pytań dotyczącą kwiatów np. Skąd się biorą kwiaty? Z czego składa się kwiat? Co jest potrzebne aby wyhodować kwiaty? Jak dbać o kwiaty? Czy kwiaty są potrzebne? Jeśli tak, dla kogo i do czego?
komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-21

"Kwiatowe pączki i "pączki na talerzu"

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-21

NADSZEDŁ KONIEC NASZEGO PROJEKTU.
PODCZAS TYCH KILKU TYGODNI PRACY DZIECI  ZNACZĄCO WZBOGACIŁY SWĄ WIEDZĘ N/T FUNKCJONOWANIA LUDZKIEGO ORGANIZMU. DOSKONALIŁY SWOJE ZMYSŁY – UWAŻNY SŁUCH, BYSTRY WZROK, CZUŁY SMAK… . NABYWAŁY UMIĘTNOŚCI CIERPLIWEGO OCZEKIWANIA NA SWOJĄ KOLEJ ORAZ SWOBODNEGO WYPOWIADNIA SWOICH MYŚLI, OPINII I SPOSTRZEŻEŃ. WIELOŚĆ DZIAŁAŃ UATRAKCYJNIŁA PROJEKT ORAZ SPRAWIŁA, ŻE KAŻDE DZIECKO ZNALAZŁO COŚ CO JE ZAINTERESOWAŁO.
komentarzy: (0)
data dodania: 2017-04-03

W tym miesiącu nasi mali podróżnicy wybrali się na warsztaty przyrodnicze o wodzie oraz film animowany "Ozzy". Jak zwykle wycieczkę należy zaliczyć do udanych... .

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-03-26

We wtorek, 14 marca odbyły się w warsztaty edukacyjne dla rodziców i dzieci, promujące aktywny, rodzinny sposób spędzania czasu wolnego.

Głównym założeniem zajęć było: wdrażanie rodziców do kreatywności oraz poszerzania ich  wiedzy o możliwościach wykorzystania przedmiotów użytku codziennego w procesie kształceniowym ich dziecka.

Uczestnicy podczas warsztatów poznali kilka prostych i atrakcyjnych sposobów na wykorzystanie klamerek do prania. Powstały klamerkowe budowle, kolorowe stonogi… . Dzieci doskonaliły też swoje umiejętności matematyczne – dodawały, odejmowały, przeliczały, tworzyły pary, klasyfikowały. Na dobrą zabawę nie zabrakło miejsca- super atrakcją okazała się zabawa w Króla spinaczy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i poświęcony czas. Zachęcamy wszystkich rodziców do udziału w zajęciach warsztatowych organizowanych w naszym przedszkolu.

M.Hajduk

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-03-15

W dniu 23.02.2017 roku dzięki uprzejmości ks. Andrzeja Dudy, ks. Jakuba Mateji oraz pracownikom DPS dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach gościły w Domu Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Biskupicach

W ramach małego wolontariatu dzieci wystąpiły dla mieszkańców z programem artystycznym „Snuj się snuj bajeczko”.

Koordynator mgr G. Michalczyk

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-03-09

Kolejną wycieczkę nasi mali podróżnicy odbyli do Bochni, gdzie mieli okazję odwiedzić Muzeum Motyli. To był "kolorowy, motylowy " zawrót głowy. :)

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-03-09

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-02-17

komentarzy: (0)
data dodania: 2017-01-31

Kolejną, drugą wycieczkę nasi podróżnicy obyli ponowine do Niepołomic. Tym razem jednak naszym celem było poszerzenie swej wiedzy dotyczącej kosmosu, gwiazd, planet... dlatego odwiedziliśmy Planetarium i Odsewatorium astronomiczne. Przedszkolaki uczestniczyły w prelekcji na której obejżały interesujące filmy edukacyjne oraz wysłuchały opowieści doswiadczonego astronoma. Najwiekszą jednak atrakcją okazał się seans w planetarium , gdzie dzieci mogły poczuć sie jak w prawdziwym kosmosie - wśród gwiazd, galaktyk, planet.

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-12-15

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-11-24

Przedszkolaki grupy I z Panią Justynką  wyśmienicie bawiły się przy aktywnym słuchaniu muzyki wg idei Carla Orff'a oraz Batii Strauss. Kolorowe tańce, piosenki i zabawy sprawiły wiele radości i wprowadziły w zaczarowany świat kończącej sie Jesieni :)

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-11-14

„ Niepodległość (…), tak to słowo bardzo ważne” – takie słowa piosenki wybrzmiały 10 listopada 2016 roku w Przedszkolu Samorządowym w Trąbkach.

Tegoroczna uroczystość utrzymana została w atmosferze zadumy i powagi. Pomimo młodego wieku dzieci z należytym szacunkiem podeszły do tego trudnego tematu, tematu wolności, niepodległości, historii naszego kraju.

Grupy II i III zaprezentowały jedne z najbardziej znanych utworów narodowych, wpisanych w naszą kulturę… . Wybrzmiała „ Rota”, „ Katechizm polskiego dziecka” oraz najważniejsza polska pieśń „ Mazurek Dąbrowskiego”. Atmosfera wzruszenia i zamyślenia udzieliła się także zaproszonym gościom. Również najmłodsi nasi podopieczni z powagą oglądali przygotowane występy.

Wymownym podsumowaniem uroczystości była prezentacja piosenki „ 11 listopada”, której treść idealnie przekazuje ideę tego święta.

 

Tego dnia, kolejne pokolenie Polaków, uroczyście świętowało odzyskanie przez Polskę niepodległości.

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-11-13

Pierwszą wycieczkę nasi mali podróżnicy odbyli do Niepołomic.

Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach muzealnych na Zamku Królewskim w Niepołomicach, gdzie miały okazję podziwiać piękno zwierząt charakterystycznych dla naszych rejonów oraz zwierząt egzotycznych mieszkających w cieplejszych zakątkach świata. Pani przewodnik zapoznała dzieci z rodziną dzików, saren, opowiedziała o innych leśnych mieszkańcach. Podróżnicy mieli okazję z bliska przyjrzeć się wszystkim eksponatom.

Po lekcji dzieci przeszły do budynki CDiS gdzie obejrzały pięne przedstawienie pt. " Sindbad żeglarz". śmiechu było co nie miara.

Ahoj przygodo - razem z dziećmi czekamy na kolejną fascynującą wycieczkę !

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-11-13

Poznawaliśmy zjawiska wiatru, jego charakterystyczne właściwości oraz znaczenie w przyrodzie. Wprawialiśmy w ruch różne przedmioty t.j. wstążkę, listki, wiatraczki własnoręcznie wykonane. Przedstawialiśmy wiatr stosując ekspresję ruchową i muzyczną. Odczytywaliśmy z samogłosek co śpiewa wiatr :) Wszyscy dobrze bawiliśmy się:)

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-11-10

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-24

Las jest bogatym "źródłem" poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. I właśnie temu miała służyć zorganizowana w dniu 20 października 2016r. przez Radnego Powiatu Wielickiego Pana Stanisława Kyrca (pokrycie wszystkich kosztów) wycieczka do najbliższego Nadleśnictwa w Niepołomicach. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Jej celem była bezpośrednia obseracja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt i piękna jesiennej przyrody. Była przechadzka po lesie i poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, grzyby, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Mieliśmy okazję spotkać się Leśniczym. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Następnie rozpalilismy grila – i upiekliśmy pyszne kiełbaski.

Przedszkole Samorządowe w Trąbkach – dzieci, dyrekcja i nauczycielki serdecznie dziękują Nadleśnictwu w Niepołomicach a zwłaszcza p. S. Kyrc za okazaną pomoc w organizacji wycieczki. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-21

11.10 odbyły sie pierwsze zajęcia w grupie wsparcia.

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-13

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-06

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-06

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-06

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-06

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-04

komentarzy: (0)
data dodania: 2016-10-03

Dzieci utrwaliły zdobyte wiadomości o owocach na  dzisiejszych zajęć . Przeliczały owoce , segregowały do koszyczków, a na koniec pięknie zatańczyły " Taniec owoców" w przygotowanych  owocowyh czapkach. Nastepnie wybraliśmy się na jesienny spacer do sadu i na przejście dla pieszych gdzie utrwalaliśmy przejście po pasach. 

data dodania: 2016-09-23

data dodania: 2016-09-23

Maluchy chętnie uczestniczyły w warsztatach , uczyły sie wykonywać sztuczne oddychanie z małym misiem i pięknie wyglądały w koszulkach ratownika medycznego.

data dodania: 2016-09-21

Dzieci poznały drzewo na którym rosną gruszki. Oglądały, wąchały i smakowały owoc gruszy -gruszkę a potem malowały ją palcami.

data dodania: 2016-09-21

19 września obchodziliśmy w Grupie II - Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. To ważne święto – szczególnie w czasach, gdy dla dzikiej przyrody, wypieranej przez człowieka i jego wciąż rosnących potrzeb, pozostaje coraz mniej miejsca.

Już od kilku dni wcześniej dzieci przygotowywały się sumiennie do obchodów grupowego święta, poprzez przygotowanie:

 • masek, przedstawiających zwierzęta mieszkające w polskich lasach. Zwróciliśmy uwagę na jak największą różnorodność zwierząt. Największą frajdę sprawiało dzieciom samodzielne kolorowanie maski i wcielanie się w rolę zwierzątJ
 • wianuszków z kwiatami, jako symbol roślin.

Maski i wianuszki pomogły nam zamienić się w zwierzaki i roślinki w Dniu Święta Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk :)  Pomogło to nam lepiej poznać florę i faunę: lasu, łąki i morza. Dowiedzieliśmy się co to jest naturalne siedlisko przyrodnicze i jakie zwierzęta możemy tam znaleźć.

Eksplorowaliśmy materiałem przyrodniczym, który pomogli nam Rodzice zebrać podczas weekendowych spacerów :) Poznaliśmy nazwy drzew i ich owoców: klonu, jarzębiny, kasztanowca i dębu. Na koniec badaliśmy węchem zioła robiąc zapachowe mandale. Zabawa była super i wszyscy jednomyślnie doszliśmy do wniosku, że warto stanąć aktywnie w obronie przyrody, ze względu na jej różnorodność i piękno :) Skuteczna ochrona przyrody nie jest łatwa, ale warto zrobić pierwszy krok.

data dodania: 2016-09-20

 W oddziale I -  tematyka "Owoce" : dzieci ogladały jabłka, poznały gdzie rosną jabłonie. Różnymi zmyssłami poznały "jabłko".

data dodania: 2016-09-19

data dodania: 2016-09-16

data dodania: 2016-09-11

W dniu dzisiejszym dzieci spotkały się z dzielnicowym Panem Marcinem Dulikiem.

Odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze, jak należy  zachować się na uliicy, w których miejscach przechodzimy przez jezdnię , jakie kolory ma sygnalizator i co oznaczają a także jak jeździmy samochodem,  o czym należy pamiętać.                                                                                                                                                     Dzieci zapoznały sie z programem "Obcemu mówię Nie!!"

W podziękowaniu dzieci podarowały wykonany samodzielnie obrazek z gipsu .DZIĘKUJEMY!!!!!!!

data dodania: 2016-09-07

Dzieci na zajęciach poznają zasady bezpiecznego korzystania z nożyczek: - uczymy się poprawnie trzymać nożyczki i próbujemy wycinać paseczki.

 

 

data dodania: 2016-09-07

data dodania: 2016-06-21

data dodania: 2016-06-19

data dodania: 2016-06-15

data dodania: 2016-06-10

data dodania: 2016-06-09

data dodania: 2016-06-06

data dodania: 2016-06-02

data dodania: 2016-05-24

data dodania: 2016-05-16

data dodania: 2016-05-16

data dodania: 2016-05-16

data dodania: 2016-04-18

data dodania: 2016-04-18

data dodania: 2016-04-18

data dodania: 2016-04-18

data dodania: 2016-04-10

data dodania: 2016-04-03

data dodania: 2016-04-03

data dodania: 2016-04-01

data dodania: 2016-04-01

Gratulujemy Ewelince zdobycia wyróżnienia w konkursie organizowanym przez CKiT w Wieliczce w konkursie "Siuda Baba-Tradycja Wielkanocna".

data dodania: 2016-04-01

data dodania: 2016-03-16

data dodania: 2016-03-16

data dodania: 2016-03-04

data dodania: 2016-02-26

data dodania: 2016-02-24

data dodania: 2016-02-23

data dodania: 2016-02-16

data dodania: 2016-02-11

data dodania: 2016-02-10

w zajęciach wykorzystujemy apaszki a dzieci wizualizowały lot na latajacym dywanie. Dzieci fajnie sie bawiły!!!
data dodania: 2016-02-10

data dodania: 2016-02-10

data dodania: 2016-02-08

data dodania: 2016-02-08

data dodania: 2016-01-19

data dodania: 2016-01-08

data dodania: 2016-01-05

data dodania: 2016-01-04

data dodania: 2015-12-08

data dodania: 2015-12-08

data dodania: 2015-12-07

data dodania: 2015-12-06

data dodania: 2015-12-03

W listopadzie mieliśmy przyjemność gościć Martynę i Patrycję - uczennice SP w Trąbkach, które przeczytały nam bajki o dinozaurach i leniwcach...  z uwagą wysłuchaliśmy wszystkicj opowieści. Dziękujemy
data dodania: 2015-11-30

data dodania: 2015-11-30

Oto co robiliśmy w oddziale III w listopadzie. :)
data dodania: 2015-11-25

Oto co robiliśmy w oddziale III w październiku.
data dodania: 2015-11-24

data dodania: 2015-11-19

data dodania: 2015-11-19

data dodania: 2015-11-19

data dodania: 2015-11-14

data dodania: 2015-11-14

data dodania: 2015-11-14

data dodania: 2015-11-14

data dodania: 2015-11-14

Dzieci słuchały bajki "Słoneczne jajo" czytanej przez tatusia naszego Frania. Panu Michałowi Krawczykowi  dziękujemy!!!
 
 
data dodania: 2015-11-04

Na zajęciach wykorzystaliśmy do zabawy mąkę ziemniaczana,  ,wodę i barwnik . 
data dodania: 2015-11-03

data dodania: 2015-11-02

data dodania: 2015-10-28

Ciekawe zabawy z gazetami i pierwszy kontakt z nożyczkami.
data dodania: 2015-10-27

Warsztaty z cyklu Akademia Rodziców XXI w. prowadzenia Małgorzata Kasina pt "Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierających kreatywny rozwój dziecka ". Rodzice poznali fajne zabawy i ćwiczenia z różnymi materiałami jak: guziki, zakrętki,  groch ,które można wykorzystać w zabawach z dziećmi a pomogą w rozwoju dziecka .Było ciekawie i wesoło! Dziękuję rodzicom za przybycie
komentarzy: (0)
data dodania: 2015-10-26

To był wyjątkowy dzień w przedszkolu... Wszystkie dzieci wraz z personelem świętowali dzień Przedszkolaka - święto promujące edukację przedszkolną.
 
data dodania: 2015-10-21

Na początku października dzieci wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do pobliskiej jednostki Straży Pożarnej w Trąbkach. Panowie Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie jednostki, sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz opowiedzieli o swojej pracy.
data dodania: 2015-10-21

Bajkę dla dzieci czytała mama Frania pani Agnieszka dziękujemy!!
data dodania: 2015-10-21

19 października nasze dzieciaki z oddziału I stały się prawdziwymi pierwszakami .
data dodania: 2015-10-19

data dodania: 2015-10-19

data dodania: 2015-09-11

Sztuka ludowa to bardzo obszerne pojęcie. Jej zaledwie mały wycinek poznały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach na warsztatach kwiatem sercem wykonane - malowanie na szkle (w ramach projektu "Mali Etno-odkrywcy"). Na początku przedszkolaki obejrzały krótki film edukacyjny prezentujący twórców zajmujących się ta dziedziną sztuki. Następnie dzieci przyglądały się pracom- obrazom wykonanym na szkle. W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany przez nie moment i same mogły stać się twórcami. Z zapałem wzięły się do pracy. Każde z nich otrzymało specjalne farby do malowania na szkle oraz niedużą antyramę. W ciszy i skupieniu powstawały piękne prace inspirowane ludowymi kwiatami, świątkami oraz wiejskimi krajobrazami. Dzieciom bardzo podobała się ta forma pracy, z dumą prezentowały swoje prace swoim młodszym kolegom z przedszkola. Z pewnością nie był to ich ostatni kontakt z ta dziedziną sztuki ludowej.
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
   
 
 
data dodania: 2015-06-25

W auli Urzędu Gminy Biskupice, 18.06.2015 odbył się wernisaż „U źródeł kultury domowej, lokalnej i regionalnej Gminy Biskupice”. Było to wydarzenie wieńczące konkurs fotograficzno-rysunkowy „Mali odkrywcy najpiękniejszych zakątków Gminy Biskupice” realizowanego w ramach Projektu „Mali Etno- odkrywcy”. Na samym początku dyrektor Przedszkola Edyta Burkat- Potury powitała przybyłych gości i zaprosiła na krótki występ artystyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach „Zabawy naszych dziadków”. Przedszkolaki przypomniały zebranym zabawy, w które bawili się ich rodzice oraz dziadkowie, nie zabrakło również energetycznego krakowiaka. Po występach najmłodszych pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu oraz zaprezentowała folder powstały z prac dzieci nadesłanych na konkurs. Pięknie wydany jest pamiątką oraz wspaniałą promocją Gminy Biskupice w regionie. Przybyli goście z zaciekawieniem oglądali eksponowane prace. Zaproszeni goście w czasie poczęstunku mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą fotograficzną dokumentację przebiegu Projektu „Mali Etno-odkrywcy”. Galeria pokonkursowa trwać będzie od 18 – 30.06.2015r. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy do jej obejrzenia. 
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
 
data dodania: 2015-06-25

Korzystając z letniej pogody dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach wybrały się na objazdową wycieczkę po Gminie Biskupice w ramach Projektu „Mali Etno- odkrywcy”. Przewodnikiem po historycznie ważnych miejscach był pan Bogusław Ślęczka- pasjonat, nauczyciel historii. Na samym początku dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki na temat historii Gminy, jej herbu, atrakcji oraz miejscowości wchodzących w jej skład. Następnie autokarem udały się pod zabytkowy kościół w Bodzanowie. Pan Bogusław ciekawie opowiedział o historii tej budowli. Kolejnym punktem wycieczki był las w Jawczycach. Po krótkim spacerze zatrzymaliśmy się a naszym oczom ukazały się niewysokie pagórki. Jak się okazało były to kurhany, bardzo stare groby pochodzące z epoki neolitu lub wczesnego brązu. Pan przewodnik wyjaśnił dzieciom ich pochodzenie oraz przeznaczenie. Następnie udaliśmy się do Biskupic, gdzie dzieci poznały historię tamtejszego kościoła. W drodze powrotnej do przedszkola dzieci dzieliły się wrażeniami z wyprawy.
 
 
    
 
data dodania: 2015-06-25

W ramach Projektu „Mali Etno- odkrywcy” 19.06.2015 Przedszkolaki z Trąbek uczestniczyły w warsztatach kulinarnych - Smaki potraw mojego regionu. Na zajęciach dowiedziały się nie tylko jak przyrządza się wspaniałe potrawy ze swojej okolicy ale także poznały zasady zdrowego odżywiania.
Zajęcia kulinarne były okazją do poznania nowych przypraw,  smaków, zapachów. Udział w warsztatach zachęcił dzieci do samodzielnego działania oraz dał im wiele przyjemności ze wspólnego gotowania.
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
 
 
data dodania: 2015-06-25

PRZEDSZKOLAKI Z TRĄBEK ODKRYWAJĄ TAJEMNICĘ WIANNEJ SKRZYNI
 
Barwne kwiaty zakwitły tej wiosny nie tylko w ogródkach ale również na skrzyniach i kołyskach ozdabianych przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach.
W ramach projektu pn. "Mali Etno-odkrywcy" realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI odbyły się 17 maja warsztaty z cyklu "Spotkania ze sztuką ludową w Trąbkach”w ramach których dzieci uczestniczą w warsztatach i zajęciach o tematyce regionalnej. Przedszkolaki uczestniczyły w prezentacji „Tajemnice wiannej skrzyni”, podczas której dowiedziały się czym była skrzynia wianna/posagowa, co w niej przechowywano oraz jak je ozdabiano. Dzieci oglądały również stare fotografie przedstawiające kołyski.
Po części teoretycznej nastąpiła cześć warsztatowa, w czasie której przedszkolaki ozdabiały skrzynie i kołyski wykonane z tekturowych pudełek. Pędzle, farby i nożyczki poszły w ruch, dzieciaki w wielkim skupieniu malowały, cięły i przyklejały. W swojej działalności dzieci inspirowały się tradycyjnymi wzorami wykorzystywanymi w zdobieniach skrzyń a efekty pracy można podziwiać w przedszkolnym holu.
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
   
 
 Opracowanie: Sabina Urbańska
data dodania: 2015-06-24

 W naszym przedszkolu 11.06.2015 świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty. Przedszkolaki z tej okazji przygotowały dla swoich ukochanych rodziców krótkie przedstawienia. Po części arstystycznej wszyscy zgromadzili się na boisku przed szkołą. Przygotowany był tam słodki poczęstunek oraz pyszna kiełbska z grilla. Na dzieci czekały jeszcze inne atrakcje przygotowane przez panie nuczycielki. Wszyscy dobrze się bawili o czym świadczyły uśmiechnięte buzie małych i dużych. 
data dodania: 2015-06-15

W tym roku z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla naszych Przedszkolaków wiele atrakcji. Zaczęliśmy świętować już pod koniec maja organizując  wycieczkę, wyjątkową, bo uczestniczyły w niej dzieci z całego Przedszkola. Celem wyprawy było kino, gdzie uczestniczyliśmy w seansie filmu animowanego "DOM" opowiadającego o perypetiach wesołego przybysza z innej planety. Po filmie dzieci spędziły czas na zabawach i harcach w centrum zabaw dla dzieci. Po całym dniu zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Kolejną atrakcją ( chyba najbardziej przez dzieci zapamiętaną) były ogromne dmuchańce, które stanęły w przedszkolnym ogrodzie. Wypełniał go w tym uroczystym dniu śmiech i gwar a zabawie nie było końca. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego dnia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
data dodania: 2015-06-08

data dodania: 2015-06-06

data dodania: 2015-05-31

 Konkurs fotograficzno-rysunkowy pt. „Najpiękniejsze zakątki Gminy Biskupice” w ramach Projektu „Mali Etni-Odkrywcy” został zakończony.

W Przedszkolu Samorządowym w Trąbkach dzień 26 maja 2015r. był szczególnym dniem z dwóch powodów. Po pierwsze obchodziliśmy Dzień Mamy, po drugie Przedszkole odwiedzili niezwykli goście. Pani Małgorzata Wielek- Mandrela (artysta malarz), pani Dorota Ładyga (radna Gminy Biskupice, członkini Stowarzyszenia Hejnał Trąbki), Barbara Ciapała (regionalistka z zamiłowania, pracownik Świetlicy „Krakowiaczek”, Izby Regionalnej w Łazanach), pan Jan Wiącek (malarz, rzeźbiarz, fotografik) zjawili się w Trąbkach, aby rozstrzygnąć konkurs fotograficzno – rysunkowy „Mali odkrywcy najpiękniejszych zakątków Gminy Biskupice” przeprowadzonego
w ramach Projektu „Mali Etno-Odkywcy”.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

 

      

 

 Na konkurs wpłynęło 26 prac (zdjęcie wykonane przez rodzica+ praca dziecka). Jury oceniało prace w dwóch kategoriach: przedszkola i szkoły podstawowe. 

data dodania: 2015-05-28

 
 W ramach cyklicznych spotkań „Sztuka ludowa w Trąbkach” Projektu Edukacyjnego „Mali Etno-Odkrywcy” odbyły się w dniu 08 maja 2015r. warsztaty dające szansę Przedszkolakom na poznanie dawnych, niestety coraz częściej ginących zawodów. Dzieci z dwóch starszych grup uczestniczyły w warsztatach „Igłą malowane”. Przedszkolakom przybliżony został zawód hafciarki i tkacza. Dzieci oglądały zdjęcia i filmy traktujące o tych dziedzinach rzemiosła.

W czasie zajęć praktycznych dzieci (najczęściej dziewczynki) wyszywały muliną kwiatowe wzory inspirowane tymi, które pojawiały się na krakowskich gorsetach. Dziewczynki pracowały z dużą precyzją i cierpliwością, w czasie zabaw dowolnych często proszą o materiał i igłę i tworzą barwne obrazy. Inna grupa zajęła się tkaniem na krosnach przygotowanych przez panie nauczycielki. Dzieci z łatwością opanowały sztukę tkania i od razu powstały barwne dywaniki. Fakt, że przedszkolaki od razu mogły zobaczyć efekt swojej pracy (barwny „chodniczek”) mobilizował ich do dalszych działań. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

              

data dodania: 2015-05-27

W ramach projektu „Mali Etno- Odkrywcy” Przedszkolaki z Trąbek uczestniczyły 12.05.2015 w Lekcji historii w Regionalnej Izbie w Łazanach.
Już od progu ciepło przywitała nas pani Barbara Ciapała, która również oprowadziła nas po Izbie. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć narzędzia, sprzęty gospodarstwa domowego, które niegdyś służyły ich dziadkom i pradziadkom w codziennym życiu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania naszej Pani przewodnik o sprzętach o dziwnie brzmiących nazwach (chociażby sąsiek lub cep), dziwnym wyglądzie i jeszcze dziwniejszym zastosowaniu (bo kto teraz używa cepa, sam robi masło albo ostrzy kosę osełką? J ). Starsze Przedszkolaki bez trudu rozpoznały skrzynię posagową i kołyskę, gdyż w ramach Projektu uczestniczyły w tematycznych warsztatach (same ozdabiały kołyski i skrzynie inspirując się tradycyjnym wzornictwem). Pani Barbara ciekawie opowiadała o eksponatach znajdujących się w Izbie, często z niektórymi związane są historie, które nasze przedszkolaki miały okazje usłyszeć.
Na zakończenie wizyty dokonaliśmy wpisu do Księgi Pamiątkowej.
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
    
data dodania: 2015-05-25

data dodania: 2015-05-07

 
  W ramach Projektu "Mali Etno-odkrywcy" w grupie najmłodszej odbyły się zajęcia o tematyce regionalnej. Przedszkolaki utrwaliły sobie wygląd i nazwę poszczególnych części stroju krakowskiego, zatańczyły krakowiaka oraz "ubrały" sylwety  dziewczynek i chłopców w regionalne stroje. Dzieci poznały i utrwaliły tradycyjne zabawy ze swojego regionu "Uciekaj myszko", "Gąski, gąski do domu". Te stare zabawy, w które bawili się pewnie jeszcze ich dziadkowie i rodzice dostarczyły przedszkolakom wiele radości. Zabawy tradycyjne w kole, ze śpiewem są swojego rodzaju pomostem łączącym pokolenia, mimo upływu lat nadal są atrakcyjne dla dzieci i często wykorzystywane przez nauczycieli w ich pracy.
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
                            
data dodania: 2015-05-07

 Dzieciaki z grupy II w ramach projektu "Mali Etno-odkrywcy" wybrały się  na spacer do pobliskiego lasu. Obserwowaliśmy ukształtowanie terenu i  krajobraz naszej pięknej wsi Trąbki. Wycieczka okazała się prawdziwą wyprawą, a Przedszkolakom udało się nawet przynieść "skarby", które umieślili w kąciku przyrody. 
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
 
    
data dodania: 2015-05-05

a u nas wiosna na całego ciekawe prace wykonujemy z róznych materialów
data dodania: 2015-04-23

Przedszkolaki z Trąbek odwiedziły Bibliotekę Publiczną Gminy Biskupice im. Antoniego Pajdaka. Wycieczka wpisana została w plan Projektu Edukacyjnego „Mali etno-odkrywcy” w ramach współpracy z instytucjami kultury w regionie.

Panie pracujące w bibliotece z uśmiechem przywitały dzieci i przedstawiły pokrótce historię tego miejsca. Przedszkolaki dowiedziały się również, kim był patron biblioteki- Antoni Pajdak oraz obejrzały foldery przedstawiające zdjęcia najciekawszych zakątków naszej gminy. Dzieciaki miały możliwość skorzystania z księgozbioru przeznaczonego dla dzieci.

Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały foldery przedstawiające sylwetkę patrona biblioteki oraz zakładki do książek.

"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki".

              

Opracowanie : Sabina Urbańska

data dodania: 2015-04-20


 

W ramach projektu pn. "Mali Etno-odkrywcy" realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu  "Spotkania ze sztuką ludową w Trąbkach” nasze Przedszkole odwiedziła pani Małgosia Budek z GOK w Mogilanach, członkini Zespołu Regionalnego „Mogilanie” oraz członkinie Stowarzyszenia Hejnał Trąbki na czele z panią sołtys Anną Piech. Panie przedstawiły stroje charakterystyczne dla krakowiaków zachodnich. Przedszkolaki miały okazję podziwiać zarówno stroje damskie i męskie, a niektórym udało się takie stroje przymierzyć. Dziewczynki paradowały w kwiecistych spódnicach i kolorowych gorsetach, chłopcy zaś w pasiastych portkach, kaftanach i pasach z brzękadłami. Pani Gosia opowiedziała o swojej działalności w zespole oraz uczyła nasze przedszkolaki podstawowych kroków krakowiaka. Panie ze Stowarzyszenia Hejnał Trąbki, w strojach, typowych dla terenu Gminy Biskupice, chętnie dzieliły się informacjami i ciekawostkami na temat swojego ubioru. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przybyłych gości. W każdej sali został zorganizowany kącik regionalny, w którym znajdują się stroje charakterystyczne dla krakowiaków zachodnich- damskie (bluzka, gorset, spódnica, wianek, korale) i męski (krakuska, kaftan, portki, pas z brzękadłami. Było to pierwsze i bardzo udane spotkanie z zaproszonymi gośćmi w ramach realizacji Projektu pn. Mali Etno-odkrywcy. 

 "Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"

     

Opracowanie : Sabina Urbańska

 

 
data dodania: 2015-04-17

 
Okres przedświąteczny to w naszych domach czas intensywnych przygotowań. Nasze Przedszkolaki w Trąbkach, na początku kwietnia również czuły zbliżające się Święta Wielkanocne. Wszystko za sprawą warsztatów i zajęć, które odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie HEJNAŁ TRĄBKI pn. "Mali Etno-odkrywcy" odbyły się warsztaty wielkanocne "Zwyczaje świąteczne”. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonywały wielkanocne palmy na warsztatach prowadzonych przez panią Małgorzatę Kasinę i panią Małgorzatę Hajduk. Przybyli goście z wielkim zaangażowaniem wykonywali tradycyjne świąteczne ozdoby.
O dawnych zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą przedszkolaki dowiedziały się
z prezentacji multimedialnej „Zwyczaje świąteczne w Małopolsce”. Nie zabrakło w niej również typowych dla ziemi wielickiej zwyczajów, np. sławnej Siudej Baby. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej ozdabiano pisanki i jakie potrawy znajdowały się na świątecznym stole. Przedszkolaki na koniec same ozdabiały jajka różnymi technikami oraz miały okazję podpatrzeć jak można ozdobić jajka za pomocą wosku. Okazuje się, że to całkiem dobra zabawa, a podziwianie oryginalnych, własnoręcznie zrobionych pisanek jest powodem do dumy i radości.
 
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, powiatu wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"
 
       
Opracowanie: Sabina Urbańska
data dodania: 2015-04-16

data dodania: 2015-03-17

data dodania: 2015-03-12

data dodania: 2015-03-12

 Wiosna to czas wspaniałych zajęć plastycznych wykorzystujemy rózne materiały co widac na naszych zdjęciach!!!
data dodania: 2015-03-12

data dodania: 2015-03-06

data dodania: 2015-02-24

data dodania: 2015-02-24

data dodania: 2015-02-23

data dodania: 2015-02-15

data dodania: 2015-02-04

data dodania: 2015-02-04

data dodania: 2015-01-14

data dodania: 2015-01-05

W tym miesiącu odkrywaliśmy Boże Narodzenie, oto jak pracowaliśmy...
data dodania: 2015-01-05

Bardzo dziękuję za udział i przygotowanie wigilii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
data dodania: 2014-12-19

data dodania: 2014-12-12

data dodania: 2014-12-12

data dodania: 2014-12-05

 Na początku grudnia Górnicy obchodzą swoje święto- Barbórkę. Z tej okazji 2 grudnia dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach odwiedzili goście. Dzięki uprzejmości Strażaków z OSP Trąbki, niecodzienne spotkanie odbyło się remizie. Pomysłodawcą i prowadzącym był wieloletni pracownik Kopalni Soli w Bochni, dziadziuś Martynki z grupy II- pan Zygmunt Panek. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć film przedstawiający pracę w kopalni dawniej i współcześnie. Na zaproszenie pana Zygmunta przyjechał również Kierownik Robót Górniczych, Dyrektor Górniczy I stopnia pan Tadeusz Gajecki, który wystąpił w górniczym mundurze galowym. Gościem przedszkolaków był również pan Paweł Panek, przewodnik Kopalni Soli Bochnia, który opowiedział dzieciom ciekawostki związane z wydobyciem soli. Pan Paweł zaprezentował dawny strój, w którym pracowali górnicy na samym początku działalności kopalni oraz wraz z panem Zygmuntem fragment  ślubowania górniczego. Przedszkolaki z wszystkich grup z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści przybyłych gości. Na zakończenie każde dziecko otrzymało woreczek z bocheńską solą. Górnicy przywieźli ze sobą również bryłę soli ze specjalną dedykacją oraz solną lampę. Pan Zygmunt na pamiątkę zostawił swoje czako górnicze. Z pewnością spotkanie na długo zostanie w pamięci Przedszkolaków i mamy nadzieję, że uda nam się je powtórzyć w przyszłym roku. 
 
data dodania: 2014-12-01

data dodania: 2014-11-28

data dodania: 2014-11-25

data dodania: 2014-11-23

data dodania: 2014-11-18

data dodania: 2014-11-18

data dodania: 2014-11-14

Wykorzystujemy w swoich pracach różne materiały tak aby powstały ciekawe prace!!!!!!!!!!!
data dodania: 2014-11-01

data dodania: 2014-10-30

data dodania: 2014-10-29

Już po raz drugi odbyła się spartakiada z udziałem dzieci w wieku  przedszkolnym. Tegoroczna zorganizowana została przez Przedszkole Samorządowe w Trąbkach. W sportowych zmaganiach brały udział dzieci w wieku 5-6 lat uczęszczające do PS w Trąbkach i oddziałów przedszkolnych w SP w Łazanach. Rywalizacja odbyła się w różnych konkurencjach sportowych dostosowanych do wieku i możliwości dzieci np. wyścigi z woreczkami na głowie, "piłka nad głową" czy też „ wyścigi gąsienic”.

data dodania: 2014-10-23

W ubiegły wtorek odbyły się drugie zajęcia w ramach KRO prowadzone przez panią Malgosię Hajduk. Tym razem odkrywaliśmy właściwości wody... . Dzieci z ciekawością i zaangażowaniem podeszły do sprawy. Każde mialo okazję obserwować doświadczenia i samodzielnie je wykonywać.
data dodania: 2014-10-23

W dniu 16 października grupa maluchów i średniaków wyruszyła na wycieczkę w poszukiwaniu jesieni .
data dodania: 2014-10-16

data dodania: 2014-10-10

data dodania: 2014-10-10

Oto jak codziennie pracujemy .
data dodania: 2014-10-06

Dzieciaki z oddziału I wyjechały gimbusem na wycieczkę do Wieliczki -Miasta Solnego. Wesoło bawiły się ,skakały, zjeżdżały do suchego basenu z kolorowymi piłkami, radości i uśmiechu nie było końca 
data dodania: 2014-09-26

data dodania: 2014-09-26

Eksperymenty z wybuchem wulkanu.
data dodania: 2014-09-23

Wszystkie dzieci wzięły udział w spotkaniu z panem dzielnicowym , który uczył nas jak zachować się na ulicy, W których miejscach możemy przechodzić bezpiecznie.
data dodania: 2014-09-17

W grupie maluchów malujemy na płótnie pisakami do tkanin zabawa była wspaniała!!!!
data dodania: 2014-09-10

data dodania: 2014-09-03

Pierwsze zajęcia u maluchów!!!
data dodania: 2014-09-01

data dodania: 2014-06-27

Na pożegnalnej dyskotece wesoło bawiły się wszystkie przedszkolaki .Średniaki podarowały prezent dla odchodzących kolegów- portfel wykonany z kartonu po mleku a włożony grosik na szczęście był miłym akcentem na koniec zabawy.
Dzieci łapały bańki mydlane, tańczyły przy muzyce dyskotekowej i częstowały się słodkościami.
 
data dodania: 2014-06-27

data dodania: 2014-06-27

Rodzinny, ale przede wszystkim artystyczny charakter miała uroczystość wernisażu prac plastycznych dzieci z Przedszkola Samorządowego w Trąbkach pt. „Mamo, Tato – zobacz co potrafię!”. Te dzieci nie maja czasu na nudę. W przedszkolu, do którego codziennie odprowadzają je Rodzice, realizowane jest  priorytetowe zadanie dotyczące rozwijania potencjału twórczego dziecka we wszystkich sferach (werbalnej, ruchowej, muzyczno – tanecznej, plastycznej). Dzieci tworzą tu własne zabawki, malują, piszą własne opowiadania i wiersze. To wszystko dzieje się w Przedszkolu Samorządowym w Trąbkach 312. Od trzech lat nasilone działania w kierunku rozwijania potencjału twórczego dzieci realizowane są tu z coraz lepszymi skutkami. Rozwijamy indywidualne talenty plastyczne dzieciaków poprzez różnorodną działalność plastyczną. Monitorujemy jakość tego przedsięwzięcia, a elementy efektów staramy się pokazywać na zewnątrz. Dzięki takim projektom wzmacnia się ich poczucie wiary w siebie oraz własnej wartości poprze prezentowanie postaw uzewnętrzniających własne przeżycia, uczucia i pomysły. Między innymi w tym celu powstała wystawa ich prac plastycznych. Obrazki malowane na płótnie świecą, farbami, papieroplastyka, formy przestrzenne z wykorzystaniem różnorodnego tworzywa plastycznego są efektem pracy dzieci od 3 do 6 lat. Pojawiły się na niej wiosenne łąki ze swoimi mieszkańcami, kartonowe osiedle, zagroda wiejska, papierowy słoń i wiele innych prac.

data dodania: 2014-05-28

data dodania: 2014-05-23

Zabawa z masą przypadła do gustu naszym średniakom.  Rozbudziła się w nich kreatywność, zdolności plastyczne oraz manualne. Ponadto poznały przepis do stworzenia masy wykorzystując surowce wtórne, w tym przypadku papier.
data dodania: 2014-05-21

data dodania: 2008-01-01