LEKCJA HITORII W REGIONALNEJ IZBIE W ŁAZANACH

W ramach projektu „Mali Etno- Odkrywcy” Przedszkolaki z Trąbek uczestniczyły 12.05.2015 w Lekcji historii w Regionalnej Izbie w Łazanach.
Już od progu ciepło przywitała nas pani Barbara Ciapała, która również oprowadziła nas po Izbie. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć narzędzia, sprzęty gospodarstwa domowego, które niegdyś służyły ich dziadkom i pradziadkom w codziennym życiu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania naszej Pani przewodnik o sprzętach o dziwnie brzmiących nazwach (chociażby sąsiek lub cep), dziwnym wyglądzie i jeszcze dziwniejszym zastosowaniu (bo kto teraz używa cepa, sam robi masło albo ostrzy kosę osełką? J ). Starsze Przedszkolaki bez trudu rozpoznały skrzynię posagową i kołyskę, gdyż w ramach Projektu uczestniczyły w tematycznych warsztatach (same ozdabiały kołyski i skrzynie inspirując się tradycyjnym wzornictwem). Pani Barbara ciekawie opowiadała o eksponatach znajdujących się w Izbie, często z niektórymi związane są historie, które nasze przedszkolaki miały okazje usłyszeć.
Na zakończenie wizyty dokonaliśmy wpisu do Księgi Pamiątkowej.
"Projekt finansowany ze środków Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego i Stowarzyszenia Hejnał Trąbki"